IBIX

PERA PALACE OTEL

Türkiye’nin Avrupa standartlarındaki ilk oteli olan Pera Palace Otel, kuruluşundan itibaren kent kültürünün önemli simgelerinden biri haline gelmiştir. Otel, İstanbullu bir Levanten olan Alexander Vallaury tarafından 1892 yılında tasarlanmıştır

O dönemde Orient Express’i kullanan yüksek standart beklentisine sahip yolcuları tatmin etmek için tasarlanan yapı bir çok yeniliği şehre getirmiştir. İstanbul’da elektriğin saray dışında verildiği ilk yapı olan Pera Palas, ayrıca ilk elektrikli asansörün ve ilk akar sıcak suyun bulunduğu binaydı. Pera Palas, 1917 yılından itibaren pek çok kez Mustafa Kemal Atatürk’ü de ağırlamıştır. Cephe dönüşlerinde adeta evi gibi kullandığı 101 numaralı odası, 1981’de Atatürk’ün şahsi eşyalarının da sergilendiği bir müze oda haline getirilmiştir. Bu niteliği nedeniyle, Pera Palace Hotel, Jumeirah bir ‘müze-otel’ konumundadır.

1895 yılında açılan otelin cephelerindeki taşlar zaman içinde atmosferik koşulların etkisiyle kararmıştır. 2008 yılında restorasyona giren yapı, yüzeyindeki lekelenmeleri taşların patinasına zarar vermeden temizlenmeliydi. Bunun için IBIX Ekolojik Mikro Kumlama Sistemi kullanılmıştır.

IBIX Ekolojik Mikro Kumlama Sistemi bütün kontrolleri operatöre bırakan, kullanımı kolay ve pratik bir hassas kumlama sistemidir. Basınç, sarf malzemesi püskürtme oranı ayarları ve farklı özellikle ve çaptaki nozzle kullanımı gibi alternatif çalışma seçenekleri sunar. Aluminyum içerikli gövdesi sayesinde oldukça hafiftir. Farklı sarfiyat malzemeleri ile her yüzeye özel uygulama yapılmasını sağlar. Fındık,ceviz kabuğu gibi organik sarfiyat malzemelerinin yanında garnet gibi sert malzemelerin kullanımına izin verir. Böylelikle restorasyon gibi hassas çalışmalardan endüstriyel kaba temizliğe kadar bir çok alanda kullanılabilir.

Pera Palace Hotel’in restorasyon projesinde IBIX Ekolojik Mikro Kumlama Sistemleri ile rol almmış olmaktan mutluluk duyarız.