KEIM

KÜÇÜK MECİDİYE CAMİİ

Esas adı Çırağan Camii olan yapı, Ortaköy yakınında, Yıldız Sarayı’nı çevreleyen korunun Boğaz girişi yanındadır. Camiye “küçük” denilmesinin sebebi, aynı padişahın hayratı arasında Büyük Mecidiye adıyla anılan Ortaköy Camii’nin de yer almasıdır.

Yapı 2012 yılında restorasyona girerek yenilenmiştir. 1848 yılında tamamlandığından beri sürekli deniz etkisine maruz kalmıştır. Restorasyon sürecinde, dış cepheler, zaman içinde oluşan kusurların onarımı sonrası, hem hava şartlarına karşı korunması, hem de deniz etkisine karşı direnç sağlanması için KEIM Soldalit uygulanmıştır.

KEIM Soldalit, hava şartlarına karşı güçlü dayanımı olan bir mineral esaslı potasyum silikat boyadır. Yüzeyin su alımını engellerken nefes almasına izin verir, nemin içeride hapsolmasını engeller. Böylelikle iç cephelerde kabarmaların ve dökülmelerin önüne geçilir. Daha önceden boyanmış yüzeylere de uygulanabilen KEIM Soldalit A2 sınıfı yanmaz özelliktedir ve uçucu organik bileşik (VOC) içermez. Bu sebeple sağlıklı ve güvenli bir uygulamadır.

KEIM ürünlerinin, Küçük Mecidiye Cami restorasyonunda kullanılmasından büyük mutluluk duyarız.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir