KEIM

SANCAKLAR CAMİİ

Modern İslami mimarinin en önemli temsilcilerinden biri olarak dikkat çeken Sancaklar Camii, 2013 yılında İstanbul Büyükçekmece’de hizmete açılmıştır. Arazinin topoğrafyası içinde kaybolan caminin kademeli olarak arazinin eğimi ile birlikte aşağı inen basamakları caminin giriş rotasını da çizer. Dışarıdan bakıldığında sadece dikdörtgen şekilli minaresi göze çarpar. Modern bir mağarayı andıran brüt beton duvarları, içeriye girenler üzerinde dış dünyadan izole, huzurlu bir ortamda oldukları hissi yaratmaktadır.Emre Arolat imzalı proje dünya çapında bir çok ödül almıştır. Cami, 2011’de Barselona’da düzenlenen Dünya Mimarlık Festivali’nde Geleceğin Projesi ödülünü, 2013’te Singapur’da düzenlenen Dünya Mimarlık Festivali’nde dini yapılar kategorisinde dünya birincilik ödülünü, 2014’te Mimarlar Odası Yapı Ödülü’nü aldı.

2015 yılında Londra Tasarım Müzesi tarafından Yılın Tasarımı Seçkisi’nde finalist yapılar arasında sergilenen tasarım, 2015 yılında Mies Van Der Rohe Avrupa Ödülleri arasında en iyi 40 yapıdan biri seçildi. Dünya Mimarlık Birliği WAC tarafından “Yılın En İyi Dini Yapısı Ödülü”nün sahibi olan Sancaklar Camii, en son Royal Institute of British Architects’den (RIBA) Uluslararası Mükemmellik Ödülü’nü aldı ve en iyi 20 yapıdan biri oldu.

Yapının brüt beton iç duvarları KEIM Concretal Lasur mineral esaslı potasyum silikat boyaları ile koruma altına alınmıştır. Yüzeyin kesitine işleyen uygulama, boya veya tabaka hissi oluşturmadan betonun doğal estetik dokusunu ortaya çıkarır. Transparanlığının ayarlanabilmesi sayesinde brüt betonun sahip olduğu doku istenilen ölçekte ortaya çıkarılabilir. Kesite işleyen yapısı ileriye dönük bozulma ve dökülmenin de önüne geçmiş olur. Ayrıca solmazlık özelliği ile birleşince, bakım ve onarım masrafını sıfırlayarak ekonomik bir seçenek haline dönüşür.

A2 sınıfı yanmaz özelliği ve uçucu organik bileşik (VOC) içermemesi sayesinde gerek uygulama aşamasında gerekse kullanım süresince kamusal alanlar için güvenlidir. Sürdürülebilir ve çevre dostu olan KEIM Silikat boyaları yüz yılı aşkın süredir eşsiz yapılara daha da özgünlük kazandırmaktadır.

Bu projeye, KEIM Lasur Silikat Boya ürünü ile değer katmaktan mutluluk duyarız.

Related Posts