IBIX

KULELİ ASKERİ LİSESİ

Kuleli Askeri Lisesi

Boğaziçi’nin Anadolu yakasında Çengelköy ile Vaniköy arasında yer almakta olup esası, II. Mahmud zamanında (1808-1839) Yeniçeri Ocağı’nın yerine kurulan ve Asâkir-i Mansûre-i Muhammediyye adıyla anılan ordunun eğitimi için yapılan kışla binasıdır. Bir çok defa hastaneye dönüştürülen yapı Lozan Antlaşması’ndan sonra askeri okul olarak yaşamına devam etmiştir. 2016 yılındaki darbe girişiminden sonra diğer askeri okullarla birlikte kapatılan okul, 2019 yılında müzeye dönüştürülmüştür.

Yakın zamanda restorasyona giren yapının taş duvarlarında zamana bağlı kirlenmeler gözlemlenmiştir. Bunun temizliği için IBIX Ekolojik Mikro-Kumlama Sistemleri kullanılmıştır.

IBIX Ekolojik Mikro-Kumlama Sistemleri yüzeyden parça koparmak yerine silme etkisiyle çalışması sayesinde taşların patinasına zarar vermeden yüzeylerini temizler. Farklı çeşit nozel kullanabilme seçeneği ve basınç ve sarfiyat miktar ayarları operatör için sağlıklı bir çalışma ortamı sağlar. Ayrıca bir çok farklı ekolojik sarfiyat malzemesi kullanmaya izin vererek projelerin sürdürülebilirlik özelliğini güçlendirir.

Bu projede IBIX Ekolojik Mikro Kumlama sistemleriyle rol almaktan mutluluk duyuyoruz.