KEIM

GAZİANTEP PRIME MALL

Büyük bir cazibe merkezi olarak Gaziantep Prime Mall, 2013’te halka açılarak büyük bir beğeni kazandı. Internetional Propert Awards 2013 / 2014 Architercture & Retail Development ve Sign of the City Awards 2014, En iyi AVM ödülü alan 83.000 m2 lik yapı oldukça gösterişli ve davetkar havasıyla görenlerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Binalar dışa kapalı olduğu için oluşan masif yapı, plastik bir etki ile kırılmış ve projenin bulunduğu coğrafyanın etkileri, binanın kabuğunun şekillenmesinde son derece etkili olmuştur. Binanın girişlerinde yaratılan falezlerde Mezopotamya’yı yansıtan renkler ve formlar kullanılmıştır.  Erginoğlu – Çalışlar Mimarlık tarafından tasarlanan projede, Gaziantep’in çok aşina olduğu “baklava” şekli belli belirsiz bir doku olarak binanın dış cephesindeki pre-cast betonlar üzerine taşınmıştır.

KEIM Concretal Lasur Silikat Boyaları ile bu renkler ve formlar beton duvarın üzerine uygulanarak estetik bir son ile misafirleri karşılamaktadır. Yüzeyin dokusunu tamamen ortaya çıkaran boya, yüzeyde herhangi bir uygulama hissi yaratmaz. Yüzeyin dokusuna işleyerek ileriye dönük dökülme ve kabarmların da önüne geçmiş olur. Ayrıca A2 sınıfı yanmazlık özelliği ve organik uçucu bileşik (VOC) içermemesi sayesinde halka açık alanlar için sağlıklı ve güvenli ortamlar yaratır.

Güneydoğu Anadolu gibi güneşli gün sayısının fazla ve ortam koşullarının zorlu olduğu bölgelerde geleneksel boyaların sık sık tekrarlanması, yüzeylerin tekrar bakıma alınması gerekir. Ancak yüzeyin bir parçası haline gelen KEIM Concretal Lasur Potasyum Silikat boyaları yüzeyde belli oranda su iticilik sağlayarak cepheleri koruma altına alırken, nefes alan yapısı sayesinde nemin içeride hapsolmasını engeller. Ek olarak A1 sınıfı solmazlık özelliğine sahiptir. Böylelikle bakım masrafını da ortadan kaldırarak uzun ve sürdürülebilir bir çözüm olarak karşımıza çıkar.


Böylesine güzel bir projeye değer katmaktan mutluluk duyarız.

Related Posts