IBIX

Nur-u Osmaniye Camii

Nur-u Osmaniye Camii

Nuruosmaniye Camii, İstanbul’da inşa edilmiş ilk barok özellikli camidir. Çemberlitaş semtinde, Kapalıçarşı girişinde yer alın yapı 1748-1755 yıllarında Mustafa Ağa ve yardımcısı Simon Kalfa tarafından inşa edilmiştir. Batılılaşma eğilimlerinin mimaride ortaya çıkmaya başladığı bir devirde ortaya çıkan camii ve külliyesi, Osmanlı mimarisinde bir dönüm noktası sayılmaktadır.

Barok üslûbun etkisiyle meydana ge­len bu karekteristik camiin iç avlusu, klâ­sik plân esasından bütünüyle ayrılmış olup yarım, daire şeklinde 12 sütün üzerine otu­ran 14 kubbesi bulunmaktadır. Camiin asıl iç kısmı kare plân üzerine yapılmıştır.

2010-2012 yılları arasında restorasyona giren camiinin cephelerindeki taşların temizliği için IBIX Ekolojik Mikro-Kumlama Sistemleri kullanılmıştır. Yapılacak müdahalelerin oldukça hassas olması restorasyon projeleri için oldukça önemlidir.

IBIX Ekolojik Mikro-Kumlama Sistemleri yüzeyden parça koparmak yerine silme etkisiyle çalışması sayesinde taşların patinasına zarar vermeden yüzeylerini temizler. Farklı çeşit nozel kullanabilme seçeneği ve basınç ve sarfiyat miktar ayarları operatör için sağlıklı bir çalışma ortamı sağlar. Ayrıca bir çok farklı ekolojik sarfiyat malzemesi kullanmaya izin vererek projelerin sürdürülebilirlik özelliğini güçlendirir.

Bu projede IBIX Ekolojik Mikro Kumlama sistemleriyle rol almaktan mutluluk duyuyoruz.

Related Posts