IBIX

TARSUS AMERİKAN KOLEJİ

Tarsus Amerikan Koleji Mersin’in Tarsus ilçesinde 1888 yılında kurulmuş bir eğitim kurumudur. 2010 yılında oluşturulan yeni kampüsü, içinde bulunduğu tarihi doku ile bir bütün olarak göz önüne çıkmıştır. Yeni kampüsün, içinde bulunduğu tarihi doku ile birlikteliği göz önüne alınarak, arasından geçen bir yolla ayrıldığı TAC kampüsüyle bir bütün olarak algılanması öncelikli tasarım ilkesi olmuştur. Eski ve yeni kampüsü fiziksel olarak ayıran bu yolun, ileriki bir tarihte yayalaştırılarak, iki kampüsün fiziksel ve algısal olarak birleşmesi geleceğe dair Kilisesi ve Ulu Cami’ye kampüsün çeşitli noktalarından bakışlar verilmiş olup yakın çevredeki tarihi doku ile ilişki kurulması amaçlanmıştır.önemli bir senaryodur. ABD merkezli bağımsız haber sitesi Tech Insider tarafından dünyanın en güzel 13 okulu arasında gösterilmiştir.

Yapının dış cepheleri özellikle yaz aylarında yüksek nem ve sıcaklığa maruz kalmaktadır. Ayrıca UV ışınlarına fazlasıyla açık kalmaktadır. Bu da cepheleri dış ortam koşullarına karşı dayanıksız kılar. Ayrıca cephelerde kullanılan malzemelerin rengini soldurarak tekrar tekrar bakım yapılması gerektirir.

Tarsus Amerikan Koleji’nin yeni kampüsü hazırlanırken bu sorun da göz önünde bulundurularak cephelerde KEIM Mineral Esaslı Potasyum Silikat ürün grubundan Conceral Lasur kullanılmıştır. Çoğunlukla güneşli günlerin hakim olduğu coğrafyada, KEIM Concretal Lasur renkleri ile hem istenen estetik görünüme sahip olunurken hem de UV dayanımlı, solmayan cepheler ile uzun süreli koruma sağlanmıştır.

Uygulandığı mineral yüzeye nüfuz ederek yüzeyin bir parçası haline gelir. Böylece ileriye dönük kabarma/dökülme göstermez. Yine nüfuz etmesi sayesinde yüzeyde bir kaplama/boya hissi yaratmaz. Böylece doğal doku kaybolmadan yüzeyler koruma altına alınır. Ayrıca istenilen transparanlık özelliği sayesinde istenilen ölçüde yüzeyin altındaki doku ön plana çıkartılabilir.

Yüzeyin su alımını büyük ölçüde azaltırken, nefes almasına izin vererek nemin hapsolmasını engeller. Ayrıca KEIM Mineral Esaslı Potasyum Silikat Boyaların A2 sınıfı yanmazlık özelliği vardır ve organik bileşik (VOC) içermez. Bu etkileri sayesinde hem uzun süreli koruma sağlarken bir yandan da güvenli ve sağlıklı yaşanılabilir ortamlar oluşturur.

Bu projeye KEIM Mineral Esaslı Potasyum Silikat ürünleri ile değer takmaktan mutluluk duyarız.