KEIM

TARİHİ ZEYTİNBURNU MERKEZEFENDİ HAMAMI

Merkez Efendi Hamamı, İstanbul’da Zeytinburnu ilçesine bağlı Merkez Efendi mahallesinde bulunmaktadır. Merkez Efendi Cami’sinin yakınında yer alan hamam, 1552-1572 yılları arasında Kanuni Sultan Süleyman’ın kız kardeşi Şah Sultan tarafından Merkez Efendi Külliyesi’nin bir parçası olarak Mimar Sinan’a inşa ettirilmiş. Bir çok defa restorasyon geçiren yapı en son 2014 yılında tamamlanan bir restorasyona girerek son halini almıştır.

Hamam gibi ıslak hacimli ve sıcak alanlardaki en büyük problem havadaki bağıl nemin yüksekliğidir. Özellikle eski, kireç esaslı sıvalara veya derzlere sahip yapıların en büyük sıkıntısı yine bu nem oranının yüksek olmasıdır. Yüzeye uygulanan geleneksel boyalar/kaplamalar, yüzeylerin ya nefes almasını engellediği için kabarmalara sebep olur, ya da gereğinden fazla geçirgen olarak yüzeyleri neme doyurmuş olurlar. Bu da yoğun bir yosun ve küf oluşumuna neden olur.

Merkez Efendi Hamamı’nda yüzeylere KEIM Mineral Esaslı Potasyum Silikat Boyaları ürün grubundan KEIM Royalan uygulanmıştır. Potasyum silikat mineral boyalar, alt tabaka ile kimyasal olarak reaksiyona girerek yüzeyde güçlü, kalıcı bir bağ oluşturur. Bu bağ sonucu yüzeyin bir parçası haline gelen uygulama ileriye dönük kabarma ya da dökülme göstermez. KEIM Royalan’ın kristal yapısı, hamamın içinde biriken buharın yüzeyden serbestçe geçmesine izin verirken, aynı zamanda su girişine karşı koruma sağlayarak geleneksel boyalarda gerçekleşen su alımının önüne geçer. Böylece hem dökülmelerin önüne geçilmiş olunur, hem de yüksek buhar geçirgenliği sayesinde küf ve yosun oluşumu da engellenir.

Ayrıca halk sağlığı açısından günümüz gerekliliklerini oldukça etkili bir şekilde karşılamaktadır. Uçucu organik bileşik içermeyen uygulama (zero VOC), A2 sınıfı yanmaz özelliktedir. Böylece uygulama sürecinde ve sonrasında sağlıklı ortamlar oluşturur.

KEIM ürünerinin Zeytinburnu Merkezefendi Hamamı Restorasyonu Projesinde yer almaktan büyük mutluluk duymaktayız.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir