KEIM

TROYA MÜZESİ

Çanakkale’de bulunan ve neredeyse 5000 yıllık bir geçmişe sahip olan Troya, bir çok hikayeye sahne olmuş ve bir o kadar efsaneye ev sahipliği yapmıştır. Sırf bu özelliği bile Avrupa medeniyetlerinin temelini atmış bu coğrafyanın önemini anlatmaya yetmeyecektir.


Böylesine önemli bir bölgenin tanıtımı için özel bir müze inşa edilmiştir. 2013 yılında inşasına başlanılan, 90.000 m²’lik büyüklüğe sahip olan Troya Müzesi, 2018 yılında tamamlanmıştır ve projesi Ömer Selçuk Baz ve Yalın Mimari Tasarım’aittir. Gerek mimarisi gerekse sergilenen eserlerle görülmesi gerekenler listesine mutlaka dahil edilmelidir.

Paslanmış metal (corten) ve brüt beton yüzeylerinin ön plana çıktığı yapı, bölgenin sahip olduğu yaşanmışlık, eskilik ve doğallık ile bir uyum içinde var olmaktadır. Geniş açıklıklardaki brüt beton dokusu yapının etkileyiciliğini arttırmaktadır. Ancak brüt beton yüzeyleri korumak için sahip olduğu doğal dokusunun kaybolmaması gerekir. Opak ve kaplama hissi yaratan uygulamaların hepsi yüzeyin kendi dokusunu bozarak ortamı doğallıktan uzaklaştıracaktır

Bu noktada brüt beton yüzeylerin korunması ve istenen doğal görünümün sağlanması için KEIM Concretal Lasur Silikat Boya kullanılmıştır. KEIM Concretal Lasur, ayarlanabilen transparanlık seviyesi ile brüt betonun kusurlarını kapatırken, bir yandan doğal dokusunun ortaya çıkmasına yardımcı olur. Yüzeye penetre olan ürün, betonun bir parçası haline gelerek dökülme ve kabarma oluşturmaz. Ayrıca yine aynı özelliğinden dolayı yüzeyde bir uygulama hissi yaratmaz. Böylece doğallık bir kez daha bozulmamış olur. İçeriğindeki inorganik pigmentler ile UV dayanımı sağlayan KEIM Concretal Lasur, A2 sınıfı solmazlık özelliğine sahiptir.

Beton yüzeylerin su alımını azaltırken, nefes almasına izin vererek nemin içeride hapsolmasını engeller. Böylece küf ve yosun oluşumunu da engellerken beton yüzeyleri de koruma altına alır. Ayrıca kokusuzdur ve uçucu organik bileşik içermez. Ek olarak A1 sınıfı yanmazlık özelliği ile güvenli ve sağlıklı ortamların oluşmasına yardımcı olur. LEED sertifakasına sahip ürün çevresel duyarlılıkları karşılamaktadır.

Troya Müzesi gibi önemli bir projede KEIM Concretal Silikat Boyası’nın kullanılmasından mutluluk duyarız.

Related Posts