KEIM

ODTÜ ARAŞTIRMA PARKI BİNASI

ODTÜ kampüsü içinde araştırma birimlerini içine alan bölgenin ana binası olacak olan yapı, brüt beton kolonlarla doğal ve hoş bir derinliğe sahip olarak tasarlanmıştır. Geniş açıklıklar içinde güçlü bir etki bırakan brüt yüzeyler, doğal mat beton görünümü ile estetik bir hava katıyor. Dış cephelerde de brüt beton doku korunarak içerisi ve dışarısı arasında güçlü bir bağ sağlanmıştır.

Brüt beton yüzeyler her ne kadar güzel gözükse de dış ortam koşullarına maruz kaldığında, karbonlaşmaya uğrayarak renk değişimine ve sonra tozumaya uğrayarak dayanımı azalır. Ayrıca yüzeylerin su alımı engellenmezse zamanla donatıya ulaşan suyun içindeki çözünmüş tuz iyonları, donatı üzerinde korozyona sebep olarak zarar verir.

Bu yapıda brüt beton yüzeylerin korunması için KEIM Concretal Lasur boyaları kullanılmıştır. KEIM Concretal Lasur mineral esaslı potasyum silikat boyadır. İster transparan, ister kapatıcı olarak uygulanabilen boya, yüzey üzerinde kaplama hissi yaratmadan koruma altına alır. Brüt betonun dokusunda bir değişim yaratmadan mat ve estetik bir son sağlar.

Kesite işleyen yapısı sayesinde yüzeyin bir parçası haline gelen uygulama, dökülme ve kabarma oluşturmaz. Özellikle dış cephelerde UV ışınlarına maruz kalan cephelerde A1 sınıfı solmazlık özelliği sayesinde hiç bir solma özelliği göstermez. Su geçirimindeki azalım betonu ve donatıyı korurken, yüzeyin nefes almasına izin veren yapısı sayesinde nemin içeride hapsolmasını engelleyerek ileriye dönük kabarma ve yosun oluşumunun önüne geçer.

A2 sınıfı yanmaz olan ürün, uçucu organik bileşik (VOC) içermez. Böylece uygulama sürecinde ve sonrasında güvenli ve sağlıklı ortamlar oluşmasında katkı sağlar.

Bu projede KEIM Concretal Lasur uygulaması ile rol almaktan mutluluk duymaktayız.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir