IBIX

EDİRNEKAPI MİHR-Î-MÂH SULTAN CAMİİ

Mihr-î-Mâh Sultan Camii

Letoon Mimarlık olarak, benzersiz dokunuşlarıyla Türk Mimarisi’nin en büyük ustası Mimar Sinan’ı ölümünün 432.yılında saygıyla anıyoruz.

Bugüne özel olarak Mimar Sinan’ın yapılarından biri olan İstanbul’un Karagümrük semtinin Edirnekapı bölümünde surların hemen yanında bulunan Mihr-î-Mâh Sultan Camii’den bahsedeceğiz. 1562-1565 yılları arasında Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan tarafından yaptırılmıştır.

Dikdörtgen planlı caminin etrafında medrese, mektep, türbe, hamamlar vardır. 37m yükseklikteki kubbe üçer kemere yaslanır, yanlarda ikişer sütun, sağda ve solda üç kubbe bulunur. Mihrap ve minber taş işçiliğiyle yapılmıştır.

2007 yılında restorasyon sürecine giren yapı yapının taş yüzeylerinin temizliğinde IBIX Ekolojik Mikro-Kumlama Sistemleri kullanılmıştır.

IBIX Ekolojik Mikro-Kumlama Sistemleri yüzeyden parça koparmak yerine silme etkisiyle çalışması sayesinde taşların patinasına zarar vermeden yüzeylerini temizler. Farklı çeşit nozel kullanabilme seçeneği ve basınç ve sarfiyat miktar ayarları operatör için sağlıklı bir çalışma ortamı sağlar.

Bu projede IBIX Ekolojik Mikro Kumlama sistemleriyle rol almaktan mutluluk duyuyoruz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir