KEIM

AYA GÖKTÜRK EVLERİ

“Mimarlar ve Han Tümertekin Ofisi” tarafından tasarlanan proje, sadelik ve doğal anlayışı ön planda tutan konforlu alanlar yaratmaktadır. Aya Göktürk Evleri projesinin mimarisinde ve tüm detaylarında sadece cam, ahşap ve beton kullanılmıştır.

Bu yapı malzemeleri arasında dış ortam koşullarından en çok ve en kolay ahşap etkilenir. Kolay işlenebilir olmasının yanında hızlı bir eskime süreci geçirir. Bunun için ahşap cephelerin kesinlikle korunması gerekir. Ahşabın doğal dokusunu değiştirmeden korumak oldukça önemlidir. Çoğu koruyucu kaplama ürünü, ahşabı doğallıktan uzaklaştırarak yapay görünümler oluşturur. Bu da yapıdaki istenen etkinin bozulması demektir.

Bu yapı grubunda ahşap için özel geliştirilmiş mineral esaslı potasyum silikat boyaları olan KEIM Lignosil kullanılmıştır. Uygulandığı yüzeyin kesitine işleyen yapısı sayesinde yüzeyde herhangi bir kaplama hissi bırakmaz ve ahşabın doğal dokusunda bir değişim yaratmaz. Aynı yapısal özellik uygulamanın ileride kabarma ve dökülme oluşturmasını önler.

Nem ahşap için en büyük sorundur. Gözenekli yapısından ötürü suyu bünyesine kolaylıkla geçiren ahşap, organik olması sebebi ile hızlı bir çürüme sürecine girer. Ancak KEIM Lignosil su geçişine direnç sağlayarak ahşap öğeleri dış ortam koşullarından korurken bir yandan da nefes alan yapısı sayesinde nemi bünyesinde tutmaz. Böylece mantar ve çürümenin de önüne geçilmiş olunur.

Kabarıp dökülmemesine ek olarak inorganik pigmentlerinin A1 sınıfı solmazlık özelliği ile cephenin doğal görünümü yıllarca korunmuş olunur. Bu da tekrar bakım masraflarını düşürerek KEIM Lignosil’i ekonomik bir çözüme dönüşür.

KEIM Mineral Esaslı Potasyum Silikat boyalarının bir diğer avantajı de A2 sınıfı yanmazlık özelliği ve uçucu organik bileşiği (VOC) içermemesidir. Bütün bunlar bir araya geldiğinde hem uygulama sürecinde hem de uygulama sonrasında sağlıklı ve güvenli ortamlar oluşturur.

Bu projeye KEIM ürünleri ile değer katmaktan mutluluk duyarız.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir